Šungiidist

Karjala šungiidid lasuvad maakoore kõige iidsemates osades, mille vanus on üle 2 miljardi aasta, s.o. perioodist kui maal puudus orgaaniline elu tänapäevases tähenduses. Šungiitide tegelik päritolu on seni teadmata. Ühe hüpoteesi kohaselt on šungiidid meie päikesesüsteemis eksisteerinud planeedi Faeton jäänused. Suur fullereenide sisaldus nendes annab võimaluse oletada nende kosmilist päritolu. Samasuguseid maavälised fullereene on leitud  meteoriitides. Fullereenide avastamise tähtsusest räägib fakt, et grupile Inglise teadlastele omistati 1996. aastal Nobeli preemia.

Tänapäeval on kunstlikult sünteesitud fullereenide kasutamine piiratud nende ülikõrge maksumuse pärast,  seetõttu kasutakse neid peamiselt kõrgtehnoloogia valdkondades: kosmoses, meditsiinis, arvutites.

Looduslike fullereenide avastamine Karjala šungiidis osutus tõeliseks sensatsiooniks. See on maailmas  ainus  leiukoht.

 

Praeguseks on fullereene looduslike mineraalide seas leitud ainult šungiidis ja sellega seletatakse kivimi toimet mitmete hädade leevendamisel ja organismi värskuse säilitamisel.

Šungiit struktureerib vett, andes edasi oma elektroinformatsioonilise matriitsi. See aitab töötada kõigil organismi bioloogilistel struktuuridel, kahjustamata terveid rakke. Fullereen osutus  võimsamaks ja pikatoimeliseks antioksüdandiks.
Šungiitvesi toimib organismile mitmeplaaniliselt. See avaldab valuvaigistavat ja põletikuvastast toimet. Selle bakteriaalsed omadused on unikaalsed, eksisteerib püsiv antihistamiinne toime. Tänu oma omadustele aitab šungiitvesi  kõige mitmekesisemate põletikuhaiguste, allergiate, viiruslikke, naha-, liigese-, ainevahetushaiguste puhul. Aitab taastada immuun- ja energeetilist seisundit kroonilise väsimuse sündroomi korral. Tõestatud on, et fullereenid takistavad arteroskleroosi teket ja arenemist. Veel üks huvitav fakt – šungiitvesi aitab pohmelli korral. 
 
Šungiitvesi avaldab noorendavat toimet. Igapäevane pesemine tõstab naha elastsust ja toonust, vabastab väikestest marrastustest, ketendusest, tursetest. Šungiidi fullereenid taastavad naha koostise ja kiirendavad kudede regeneratsiooniprotsessi. 
 
Šungiitveega loputamine tugevdab juuksejuuri, takistab kiilastumist ja juuste väljalangemist, annab neile sära ja siidisuse.
 
Šungiit on universaalne sorbent. Võimelt puhastada vett kahjulikest lisanditest pole šungiidil võrdseid. See absorbeerib oma pinnal 95% reostusest, kõrvaldab hägususe, ja annab veele allikamaitse. Šungiit eemaldab veest raskemetallid, veetorude kolloidraua, nitraadid ja nitritid, pestitsiidid, dioksiinid, fenoolid, kloroorgaanilised ühendid, naftasaadused, radionukliidid,  viirused ja bakterid. Samaaegselt küllastub organism kasulike mikro- ja makroelementidega, neelates kahjulikke. Suure tulemuslikkusega kasutatakse šungiitvett kurgu, suu ja nina loputamiseks (angiini, parodontoosi, riniidi puhul).
 
 
Venemaal teati šungiidi imelistest omadustes juba väga ammu, ainult seda ei nimetatud mitte šungiidiks, vaid kiltkiviks. Bojaaritar Ksenia Ivanovna Romanova saadeti Boriss Godunovi poolt Zaonežskisse, kus ta oleks pidanud hukkuma, kuid kohalike talupoegade soovitusel hakkas jooma imettoovast allikast ja selles suplema, pärast seda  mitte ainult ei tervenenud, vaid sünnitas 1596. aastal tulevase tsaari – Romanovite dünastia rajaja Mihhail Feodorovitši.
Peeter I, kes põdes neerukivitõve ja kannatas seedehäirete all, katsetas enda peal kiltkivi suurt jõudu, andis korralduse, et kivi antaks kaasa igale soldatile. Poltaava lahingu võitis Vene armee osaliselt tänu sellele kivile. 1709. aasta suvi oli põuane, veekogud kuivasid. Rootsi armee, kuningas Karl XII kaasaarvatud, kannatas sooltehäirete all ja kaotas kiiresti lahingvormi. Vene sõdurid jõid tsaari käsul ainult kiltkivil seisnud vett. Jäädes ellu, murdis vene sõjavägi rootslased.
 
Põhja-Venemaa, Karjala, Šunga asula. Aasta 1887. Siin anti sellele mõistatuslikule kivimile nimeks šungiit.